O czym Rodzice powinni pamiętać aby ich działania były skuteczne i stymulujące:

1. Ciesz się i wykazuj zadowolenie z każdego przejawu samodzielności dziecka

• Nie możemy ciągle poprawiać, strofować, że coś jest nie tak oraz nadmierne koordynować dziecięce czynności, gdyż grozi to wyuczeniem bezradności.

2. Zachowaj cierpliwość:

• Pochwal dziecko za wysiłek;
  • Zachęcaj do wykonywania czynności, aż uda się dziecku ją wykonać.

3. Bądź systematyczny i konsekwentny:

• Pomoże to między innymi w przekształceniu czynności samoobsługowych w nawyki;
  • Dorośli powinni stale pilnować, przypominać i chwalić, gdy dziecko samo zechce zadbać o siebie.

4. Nie przeciągaj pożegnania w szatni:

• Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

5. Nie strasz dziecka przedszkolem.

6. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to choć jeden raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

7. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z ojcem są mniej bolesne.

8. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie, żeby skrócić czas rozłąki.

9. Dziecku będzie raźniej, jeśli weźmie z domu ukochanego misia lub zabawkę.

10. Opowiedz o przedszkolu – co tam będzie się robiło, zapewnij, że pozna w przedszkolu kolegów i nauczy się ciekawych rzeczy

11. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

12. Bądź w bliskim kontakcie z nauczycielką – rozmawiaj z nauczycielem o dziecku, jeśli coś Cię niepokoi lub z czegoś się cieszysz.

13. Pamiętaj – żegnaj i witaj swoje dziecko uśmiechem.