Drodzy Rodzice!
Już niedługo powitamy Was oraz Wasze Pociechy w naszym przedszkolu!
W tym wpisie znajdziecie kilka ważnych informacji, z którymi bardzo prosimy zapoznać się przed pierwszym września.
Statut Przedszkola jest dokumentem regulującym organizację pracy przedszkola oraz zawiera podstawowe zasady jego działania, więc prosimy o przeczytanie STATUT
Dostaną Państwo także hasła oraz karty do systemu iPrzedszkole, więc prosimy zapoznać się z regulaminem REGULAMIN IPRZEDSZKOLE
Przedszkole ma możliwość wprowadzenia diety bezmlecznej lub bezglutenowej wyłącznie ze wskazań medycznych (potrzebne zaświadczenie od lekarza specjalisty)
Już 04.09.2023r. o godzinie 17:00 odbędą się zebrania z rodzicami, bardzo prosimy o przybycie bez dzieci i przygotowanie danych do deklaracji (Numeru PESEL dziecka, danych rodziców lub prawnych opiekunów dziecka: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, telefony kontaktowe, adresy e-mail).
Prosimy o przyniesienie w pierwszym tygodniu dużej paczki chusteczek higienicznych, dużej paczki kubeczków jednorazowych oraz paczki mokrych chusteczek.
Luźne spodnie lub spódnica na gumie, bluza dresowa lub lekki sweterek – czyli ubiór
na „cebulkę”- ważniejsza wygoda od elegancji;
Kapcie – najlepiej na rzepy;
Ubrania z rozciągliwymi dekoltami;
Bielizna i ubrania na zmianę (Dzieci powinny być odpieluchowane, gdyby jednak
zdarzyła się „wpadka” dzieci będą przebierane w suche ubranka);
Bluzka do przebrania (gdy przy zupie zadrży ręka).
Piżamka i pościel (nasze maluszki mają zapewniony czas leżakowania po posiłku,
wtedy wyciszamy się i odpoczywamy).
Panie prowadzące grupę oraz dodatkowo pomoc nauczyciela, która pomaga w grupie maluszków dokładają wszelkich starań, aby rozłąka z rodzicami oraz integracja z grupą rówieśniczą przebiegały w spokojny i przyjazny sposób.
Rodzice nie pozostają z dziećmi w sali i nie towarzyszą im podczas dnia pobytu.
Mamo! Tato!
Jestem gotowy na bycie przedszkolakiem, ponieważ:
Zostaję trochę bez mamy.
Umiem się ubrać i rozebrać (jeszcze nie całkiem samodzielnie).
Umiem się sam załatwić i umyć ręce (czasami ktoś mi pomaga).
Sam jem (chociaż nie robię tego szybko).
Staram się mówić zdaniami (to nie jest największy problem,
bo w przedszkolu szybko się nauczę).
Rozpoznaję swoje rzeczy (czasami się pomylę).
Zgłaszam swoje potrzeby opiekunom (w przedszkolu będą to moje panie).
Rady dla Rodziców:
Jak zminimalizować negatywne skutki adaptacji dziecka do przedszkola?
Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi.
Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody.
Kontroluj, co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po powrocie do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres.
Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice ją kończą. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!
Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że maluch płacze. Takie zachowania są u dziecka rozpoczynającego funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym zupełnie normalne! Jednak kiedy zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania swej pociechy w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.
Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.
Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje z kolei brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.